Gazze’ye saldırılar sürerken İsraililer Türkiye’de 18 yeni şirket kurdu

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, Türkiye ile İsrail arasındaki ticari ilişkilerin sürdüğü ve hatta güçlendiği bildiriliyor. İsrailli iş insanlarının son 5 ayda Türkiye’de 18 yeni şirket kurduğu ortaya çıktı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerine göre, Ekim 2023’ten itibaren Gazze saldırılarının başlamasıyla birlikte İsrail sermayeli şirketlerin Türkiye’de kuruluşları arttı. Bu dönemde toplam 18 İsrail sermayeli şirket kuruldu.

Kurulan şirketler arasında 3 anonim ve 3 limited (Ltd) şirket Ekim ayında, Aralık ayında ise 2 limited şirket daha eklendi. Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında ise 10 Ltd. şirketin kuruluşu gerçekleşti. Dolayısıyla, Gazze saldırılarının başladığı Ekim ayından bu yana 5 ay içinde toplam 18 şirket kurulmuş oldu.

Türkiye’de faaliyet gösteren İsrail sermayeli şirketlerin toplamda 505 olduğu biliniyor. Bu şirketlerin bir kısmı Türk ortaklarla iş yaparken, “Yabancı sermaye” listesinde yer alan bu firmaların doğrudan yatırımları 431 milyon doları buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x